ijournal.cz

Vánoční pečení s recepty podle Mlékárny Valašské Meziříčí

red Zdroj: Mlékárna Valašské Meziříčí 8.12.2019 Gastronomie

Vánoce bezesporu patří k nejvýznamnějším svátkům v roce, kdy se sejdeme se svými blízkými v úzkém rodinném kruhu. Města, domy i okolí jsou slavnostně vyzdobená, nakupují se dárky a peče vánoční cukroví. Oslavy probíhají nejenom 24.prosince na Štědrý den, ale také 25.prosince na Boží hod a 26.prosince na svatého Štěpána. Tomuto období předchází čtyřtýdenní advent, kdy se každou neděli zapaluje svíce na adventním věnci. Ke slavnostním dnům i štědrovečerní hostině patří také dobré jídlo symbolizující hojnost. V českých domácnostech se obvykle na Štědrý den podává rybí polévka, kapr a bramborový salát. Ryba byla tradičním symbolem křesťanství a postním jídlem. Nejstarší zmínka o kaprovi na Vánoce se váže k roku 1253, kdy jej vlámský mnich z Rubruku jedl na dvoře mongolského chána. A protože základem řady jídel jsou také mléčné výrobky, připravila Mlékárna Valašské Meziříčí recepty svátečně laděné.

 

„Na vánoční svátky se těší malí i dospělí. Tomuto období předchází čas příprav, pečení a úklidu. Pečení cukroví k adventu neodmyslitelně patří, a proto jsme připravili pro naše zákazníky dva jednoduché recepty, které mohou rodiče péct s dětmi,“ uvádí ing. Radka Benešová, marketing manager Mlékárny Valašské Meziříčí. „Vánoční pracičky neboli medvědí tlapy jsou tradičním cukrovím, které pekly již naše prababičky. My je ochutili Bílým jogurtem z Valašska. Kysanou smetanu jsme pak využili na vánoční muffinky, které mohou naši zákaznicí upéct nejen na Vánoce,“ dodává Radka Benešová.

 

Vánoční pracičky dle Mlékárny Valašské Meziříčí

Bílý jogurt z ValašskaMadeleine cookies with cinnamon

250 g hladké mouky,

200 g moučkového cukru

170 g ztužené­ho tuku

2 lžíce kakaa

tuk na formičky

moučkový a vanilkový cukr na obalení

 

Postup

Nejprve vál prosejeme hladkou moukou, přidáme cukr, tuk a kakao. Pokud se nám těsto drolí můžeme přidat Bílý jogurt z Mlékárny Valašské Meziříčí, dle potřeby. Těsto vyválíme a odkrajujeme z něj kousky, které vtlačujeme do tukem vymazaných formiček na pracičky. Přeneseme je na plech, vložíme do předehřáté trouby a pečeme, dokud se povrch těsta nelepí. Jakmile jsou pracičky hotové, vyklopíme je z formiček a ještě teplé obalujeme v cukru.

Vánoční muffiny

3/4 hrnku Kefírového mléka nízkotučného z Valašska

1 hrnek a 2 lžíce hladké moukyCupcake with white and red cream

1/2 hrnku holandského kakaa

1/2 lžičky jedlé sody

1/8 lžičky soli

3/4 hrnku krupicového cukru

1/4 hrnku rostlinného oleje

1 vejce 

1 lžička vanilkového extraktu, nemusí být

 

Postup

V míse smícháme hladkou mouku, kakao, jedlou sodu a sůl. V robotu nebo ve větší míse si společně vyšleháme krupicový cukr, olej a vejce do pěny. Přidáme vanilkový extrakt. Střídavě přimícháme mouku s kakaem a Kefírovým mlékem nízkotučným z Mlékárny Valašské Meziříčí. Plech na muffiny vyložíme papírovými košíčky. Troubu předehřejeme na 170 °C. Rozdělíme do připravených košíčků a dáme péct na 18 – 20 minut. Těsto obvykle vyběhne do výšky a udělá na dortíku kopeček. 

 

Smetanový krém

400 g Kysané smetana z Valašska

200 g Čerstvé smetany z Valašska (pokud není k dispozici, můžeme použít i jinou)

4 lžíce cukru krupice

1 lžička vanilkového extraktu (nikoliv aroma)

Postup

Kysanou smetanu z Mlékárny Valašské Meziříčí necháme pár hodin předem vykapat v plátěné utěrce. Lze klidně i přes noc v lednici. Smetana se tak zbaví přebytečné vody a bude krásně hustá. Šlehačku ušleháme společně s cukrem a vanilkovým extraktem do tuha. Vykapanou kysanou smetanu lehce našleháme a opatrně po částech vmícháme ušlehanou šlehačku. Vznikne krásně nadýchaný, přesto docela pevný krém. Podle chuti můžeme přisladit a také obarvit potravinářským barvivem. Krém přendáme do zdobicího sáčku a nastříkáme na vychladlé dortíky. Celé dílo lze dozdobit vánočními hvězdičkami.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Mlékárna Valašské Meziříčí