Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Čtvrtek, 22.Listopad 2018
ijournal.cz

V jaké poloze je spánek nejzdravější?

red Zdroj: Sleep Centrum 3.6.2015 Hi-tech a bydlení, Životní styl

Spánek ovlivňuje všechny oblasti lidského života. Aby byl kvalitní a abychom se neprobudili rozlámaní a unavení, je třeba spát v polohách, které jsou pro záda přirozené – lékaři doporučují spaní na zádech nebo na boku. Samozřejmostí by měly být kvalitní matrace, které páteř podepřou. Velmi vhodné jsou matrace z paměťové pěny, jež pomáhají udržet správnou polohu ve spánku. Novinkou jsou potom matrace se speciální gelovou pěnou, které zaručují kvalitní a zdravý odpočinek nejen v létě.


Nejlepší poloha pro zdravou páteř

„Za ideální polohu při spánku je považována poloha vleže na zádech. Páteř i hlava si odpočinou, protože jsou v neutrálním postavení a svaly jsou uvolněné,“ říká Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek ze společnost Sleep Centrum. Lékaři však zdůrazňují, že je třeba dávat si pozor na množství a velikost polštářů, aby nebyla krční páteř příliš vychýlena nahoru. Tato poloha je však nevýhodná pro lidi, kteří mají problémy s chrápáním či spánkovou apnoí. Pokud k nim patříte, měli byste se spaní na zádech spíše vyhnout.Další zdravou variantou, kterou lékaři doporučují, je poloha na boku s pokrčenou rukou na přiměřeně velkém polštáři, kdy je páteř ve svém přirozeném zakřivení. Při spaní na boku však dochází u žen ke stlačení prsou a vzniku vrásek ve výstřihu, proto se doporučuje polohy střídat a na dekolt používat kvalitní kosmetiku.

Matrace z paměťové pěny

Základem zdravého spánku je vybrat kvalitní matraci, která udrží páteř ve správné poloze a zároveň ji podepře. Velmi praktické v horkém počasí je, pokud matrace navíc odvádí pot a působí chladivě. Základem však je, aby byla matrace přiměřeně tvrdá, což snadno poznáme podle toho, že se kyčle zaboří tak hluboko, že je páteř v rovné ose. Díky tomu se svaly uvolní a záda si odpočinou.

Vynikající vlastnosti mají matrace vyráběné z paměťové pěny. Ty se přizpůsobí tíze lidského těla i jeho teplotě a mají výborné ortopedické vlastnosti. „Tyto matrace jsou vyráběny sendvičovým způsobem, takže jejich jádro tvoří vrstvy různých materiálů. Paměťová pěna je použita na zevní ploše, která je v přímém kontaktu s tělem. Čím vyšší je tato vrstva, tím lepší je její funkčnost. Při spaní na paměťových matracích je spánek klidnější a člověk se ve spánku méně vrtí,“ vysvětluje Lukáš Novotný.

Paměťové matrace jsou ideální na spaní na boku, nejsou však vhodné pro děti, kterým se teprve vyvíjí páteř. Ideálním doplňkem matrací z paměťové pěny jsou kvalitní lamelové rošty, které účinek správně zvolené matrace násobí.

Matrace_Memory_Night_Gel_

Matrace nejen na léto

Příkladem paměťové matrace, která je ideální nejen na léto, je letošní novinka – oboustranná hypoalergenní matrace FlexyFlex Memory Night Gel. Její výhodou je, že se skládá ze zimní a letní strany. Zimní strana je tvořena vysokou vrstvou paměťové pěny a letní strana je opatřena vrstvou speciální gelové pěny, která kromě opory těla také odvádí přebytečné teplo. Matrace je proto ideální volbou pro nadměrné potivé nebo na horké léto.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Sleep Centrum