ijournal.cz

Správná bandáž jako prevence: Nenechte si zkazit radost ze sportu zraněním

red Zdroj: 3M Česko, spol. s r.o. 17.2.2019 Krása a zdraví

Sport a dostatečný pohyb patří mezi základní atributy zdravého životního stylu. Často s sebou však nesou riziko bolesti kloubů nebo dokonce různá zranění. To se navíc s přibývajícím věkem zvyšuje. Pokud se bolest dostaví, je na místě sáhnout po ortéze nebo bandáži a postižené místo zafixovat. Kvalitní bandáž může ale také sloužit jako prevence.

V zimních měsících to mnohé z nás láká na zasněžené sjezdovky,jaro zase svádí k tomu jít si zaběhat nebo se vydat na výlet na kole. Na svahu i na cyklostezkách čekají náš pohybový aparát mnohé nástrahy, které dokážou radost ze sportu překazit. Rizikových oblastí na těle je hned několik. Patří mezi ně kolena, u kterých hrozí úrazy menisku, poškození zkříženého a postranního vazu nebo poranění chrupavky. Doslova vratkou záležitostí jsou kotníky. Stačí jeden špatný pohyb nebo došlápnutí a výron je na světě. Tu intenzivní bolest zná snad každý, stejně jako například bolest zad. Právě ta je totiž druhou nejčastější příčinou návštěvy u ortopeda.

Na ochranné bandáže a ortézy se často nahlíží jako na nástrojnvalescence. Tyto zdravotní pomůcky ale umí posloužit stejně dobře i v případě, kdy chcete možnému zranění předcházet. „Lyžování například představuje velký nápor na kolena. Kdo je na ně citlivý, tomu doporučuji brát si ortézu na svah, protože pomůže koleno zpevnit. Byla by přece škoda zanevřít na oblíbený sport,“ říká Lenka Kvasnicová ze 3M. To samé pak platí i pro běhání, cyklistiku, ale i cvičení v posilovně.

V čem spočívá kouzlo bandáží?

Kvalitní bandáž představuje pohodlnou a pevnou oporu, která dokáže poměrně rychle ulevit od akutní bolesti. Stabilita kloubů totiž přispívá jejich ochraně před namožením a snižuje riziko zranění. „Trvalý a jemný tlak stimuluje receptory v kůži a tkáni, čímž urychluje ustoupení otoku na poraněném kloubu. Tkáň je také lépe okysličená a dostane se do ní více živin. Teplo vytvořené působením bandáže zase podporuje krevní oběh v cévkách, které je třeba zahojit,“ vysvětluje Lenka Kvasnicová.

Výběr té správné bandáže je třeba provést pečlivě tak, aby dokázala efektivně působit a dala se používat opakovaně. Úleva od bolesti by se totiž měla dostavit již během několika minut. Technologická společnost 3M proto na trhu nabízí bandáže z řady Futuro Sport, za jejichž vývojem stojí odborná skupina inženýrů a zdravotnických pracovníků.Byly navrženy tak, aby zajistily správnou oporu, byly upravitelné na míru a zároveň účinně ulevily od bolesti kloubů. Při výběru správné bandáže totiž závisí jak na tvaru a velikosti, tak na pohodlí. „Bandáž by měla na postižené místo vyvíjet tlak, nesmí však uživatele škrtit nebo se mu zarývat do kůže. Potom by mohlo být její využití spíše kontraproduktivní,“ upozorňuje Lenka Kvasnicová.

S přibývajícím věkem se klouby čím dál tím více opotřebovávají a jsou proto náchylnější k různým zdravotním komplikacím. Ať už se jedná o úrazy kolenou, zvrtnuté kotníky nebo bolesti zad, bandáže 3M jsou tu od toho, abyste si mohli naplno užívat jakékoliv sportovní aktivity, a to v jakémkoliv věku.

 

 

Produktové tipy

Klasik:

3M™ FUTURO™ Kolenní bandáž

Bandáž poskytuje úlevu a podporu ro slabé nebo bolavé svaly nad kolenem a pod MPLS_055494_A_3D_48400EN_work_Dkolenem. Díky obousměrnému strečovému materiálu je snadné ji navléknout.

3M™ FUTURO™ Zápěstní bandáž s oboustrannou dlahou

Napomáhá od úlevy od bolesti svalů zápěstí a kloubů. Patentovaný, odstranitelný a nastavitelný stabilizátor pomáhá optimalizovat polohu zápěstí.

3M™ FUTURO™ Loketní bandáž s epikondylární páskou

Poskytuje oporu a úlevu pro ztuhlý, oslabený nebo poraněný loket a předloktí. Lze také použít pro regulaci lokalizovaného edému či otoku.

 

Comfort Lift:

3M_FUTURO_Loketní bandáž_Comfort Lift3M™ FUTURO™ Kolenní bandáž Comfort Lift

Poskytuje oporu pro ztuhlé, oslabené nebo poraněné koleno. Nosí se při běžných denních činnostech, které vedou k nepříjemnému stavu.

3M™ FUTURO™ Loketní bandáž Comfort Lift

Poskytuje oporu pro ztuhlý, oslabený nebo poraněný loket. Nosí se při běžných denních činnostech, které vedou k nepříjemnému stavu.

Sport: MPLS_055494_A_3D_48400EN_work_D

3M™ FUTURO™ SPORT Nastavitelná bandáž na zápěstí

Bandáž poskytuje sílu a oporu pro ztuhlé, oslabené nebo poraněné zápěstí. Zároveň pomáhá chránit před dalším zraněním.

3M™ FUTURO™ SPORT bandáž na koleno

Nastavitelná kolenní bandáž je určena k posílení a opoře při ztuhlosti a slabosti kolen nebo při jejich poranění. Přispívá také k ochraně před dalším zraněním. Nastavitelný rozměr: 33-45,5 cm.

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: 3M Česko, spol. s r.o.