ijournal.cz

Sklo dalo prostoru charakter a harmonii

red Zdroj: J.A.P. 1.4.2015 Hi-tech a bydlení

Tónované sklo planibel, efektní celoskleněné zábradlí, dveře s pískovaným dekorem sněhových vloček, masivní dřevěné prvky nebo výrazné zelené doplňky… to je pouze malá ukázka dokonalého propojení moderní architektury a interiérového designu, které jsou k vidění v Medical & Wellness centru Harmony v Kroměříži

KDYŽ SPOLU PROSTORY NAVZÁJEM KOMUNIKUJÍ

V rámci celého komplexu nás provázejí skleněné prvky, a to jak v podobě celoskleněných stěn, dveří, tak i fixních příček, nebo impozantního celoskleněného zábradlí a balustrády, pevně lemující minimalistické schodiště. „Mezi základní požadavky investora bylo, oddělit od sebe jednotlivé zóny centra – ovšem tak, aby se nevytratila vzdušnost a neměli jsme pocit uzavřenosti a separovanosti. Všechny prostory spolu musí být – v přeneseném slova významu – v neustálém kontaktu a komunikaci. V neposlední řadě tu byl kladen důraz na vytvoření potřebné úrovně soukromí a intimity pro všechny klienty, kteří do centra zavítají. Sklo se proto stalo naprosto ideálním materiálem, který všechny tyto požadavky na funkčnost bez problémů splnil… A kromě toho interiér dokonale propojil a vytvořil v něm nevšední atmosféru. Protože právě dobrý a příjemný pocit rozhodují o tom, zda se někam budeme rádi a často vracet, jde rozhodně o přidanou hodnotu,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která je českým lídrem ve výrobě skleněných prvků pro interiér i exteriér.

Budova_Medical&Wellness_centra_Harmony_Kromeriz_foto_zdroj_J.A.P.

A která další kritéria musely materiály, použité v centru Harmony, splňovat? „Návrh a samotný výběr materiálů rozhodně nebyl snadný. Museli jsme brát v potaz mnoho dalších aspektů, než jen design. Například provoz třeba sauny a bazénu, který realizovala přerovská firma BWS, přináší značnou vlhkost, přímý styk s vodou a kolísající teploty. Nevhodně zvolené povrchy by nemusely takové zatížení zvládnout,“ říká pan Jiří Veselý, designér společnosti Hanák, a pokračuje: „Sklo nepodléhá žádným změnám v čase, ani při stálém působení vody, vlhka a měnícím se klimatickým podmínkám. Navíc je vhodné i z hlediska údržby – dokáže splnit ty nejvyšší hygienické nároky. Protože jsou ale v interiéru použité i čistě přírodní materiály jako kámen nebo dřevo, které jsou na vlhko náchylné, bylo nutné sáhnout také po speciálním chemickém ošetření. Například dřevo jsme museli opatřit po celém jeho povrchu nepropustným lakem.“

Tonovane_sklo-planibel_sedy_umi_zachovat_intimitu_foot_zdroj_J.A.P.

SOUKROMÍ ZACHOVÁNO

Základní vlastností skla je transparentnost. Míru průhlednosti, tedy jak moc bude místnost přístupná pohledům zvenčí, lze ale velmi snadno korigovat. V rámci centra je použit pouze jediný typ skla. Jde o velmi elegantní, barevně tónované sklo – planibel. Jeho charakteristickým znakem je kouřové zabarvení v odstínu, který vyhovuje danému architektonickému záměru. Planibel je sice čirým sklem, tedy plně průhledným a průsvitným, ale už samotné zabarvení dokáže zajistit intimitu danému prostoru. V místech, kde je důraz na soukromí alfou a omegou, bylo sklo planibel jednostranně matováno – leptáno, a je tedy absolutně neprostupné pohledům dalších osob,“ vysvětluje pan Petr Paksi z J.A.P.

Sklo_planibel_bronz_nas_provazi_v_casti_wellnes&beauty_foto_zdroj_J.A.P.Typickým příkladem funkčnosti matovaného skla je prostor tepidaria. Velkoformátové zástěny z planibelu bronz mat vytvořily dostatek soukromí pro jeho návštěvníky, a prostor jemně oddělily od sousedící finské sauny z jedné strany, a vstupu do bazénu ze strany druhé. Matovaná část, otočená do chodby wellness, přitom působí dokonale hebkým dojmem. Jiným – doslova opačným, příkladem použití skla planibel bronz je první patro komplexu „Tady jsou umístěné prostory kadeřnictví, manikúry, pedikúry a centrum zeštíhlujících procedur. Vstup do nich se děje prostřednictvím celoskleněných stěn s dveřmi. Abychom dali chodbě dynamický nádech, nechali jsme skla planibel bronz otočit pro změnu matovanou stranou dovnitř místností. Zvenku je tedy sklo lesklé a zrcadlící odlesky prostor chodby opticky zvětšují,“ dodává pan Jiří Veselý ze společnosti Hanák.ORIENTUJTE SE PODLE SKLA

Zpravidla jsme zvyklí, že orientaci zajišťují v komerčních prostorech nejrůznější navigační systémy. V centru Harmony je tomu ovšem trochu jinak. I s tímto pro někoho nepodstatným detailem si dokázal investor kreativně pohrát a vytvořit tak další kousek do skládačky dokonale harmonického prostor. Tónované sklo planibel bylo v centru použito ve dvou barvách. „Část budovy, kde je zázemí pro wellness a beauty procedury, je doplněno sklem planibel bronzový. Sekce medical včetně zábradlí na schodišti ústícím do prvního patra, nechá vyniknout variantě skla planibel šedý. Tímto způsobem jsme velmi jemně a vkusně vyznačili hranice jednotlivých zón,“ vysvětluje pan Petr Paksi a dodává:  „Tam, kde bylo třeba místnosti pojmenovat – opatřit názvem, přišla ke slovu speciální technologie dekorování skla pískováním. Jde o proces, kdy je vybraný motiv, v tomto případě kombinace slov a grafického motivu, do skla vypískována – sklo je otryskáno proudem jemného písku s příměsí mikroskopických hliníkových částeček, které v něm vytvoří potřebný dekor. Na závěr jsou tato místa opatřena speciální nano vrstvou, která nejen vytvoří na dekoru krásně hladký jednolitý povrch, ale také dokáže eliminovat tvorbu otisků prstů a zabraňuje usazování nečistot v pískovaných dekorech.“

ŠESTNÁCT METRŮ STYLOVÉ OPORY

Nejen designové vlastnosti, ale také pevnost a bezpečnost katapultují sklo mezi materiály, kterých se není třeba bát ani na tak strategických místech, jako je schodiště. „Veškeré použité sklo v centru si prošlo kalením. Jde o technologický proces, při kterém je za vysokých teplot sklo tvrzeno – znásobí se jeho pevnost, odolnost vůči poškození, rozbití a sklo díky tomu spadá do kategorie skel bezpečnostních,“ říká pan Petr Paksi z J.A.P. 

Minimalistické světlé schodiště, spojující přízemí a první patro, s celoskleněným zábradlím planibel šedý dokonale kontrastuje. Čistotu tohoto řešení neruší žádné výrazné kotvící prvky – použity jsou jen decentní nerezové puky v boku schodiště, korespondující s nerezovým madlem, vsazeným do horní hrany zábradlí. Právě madlo nenabízí jen komfortní pohyb po schodišti, ale podílí se také na celkové vyšší pevnosti zábradlových dílců.

Minimalisticke_schodiste_lemuje_celosklenene_zabradli_sklo_planibel_sedy_foto_zdroj_J.A.P

MRAZIVÉ VLOČKY SNĚHU PO CELÝ ROK

 Co se skrývá za celoskleněnými dveřmi v provedení planibel bronz s pískovaným motivem ledových vloček sněhu? Možná už jste slyšeli o kryoterapii, při které je naše tělo vystaveno uměle vytvořenému mrazu… Terapii chladem si ale mohou v nadsázce užít i ti, kteří stojí za dveřmi. „Atmosféry zimy a ledu jsme docílili opět pomocí technologie pískování. Matnou část skla planibel bronz jsme totiž opatřili dekorem sněhových vloček. Tento motiv byl hodně náročný na precizní zpracování. Při výrobě funguje proces přenášení grafického motivu na plochu skla tak, že dekor nejdříve vytiskneme ve formě speciální folie na bázi samolepky. Folii poté naneseme na sklo a sloupneme ji ze skla pouze na těch místech, která chceme mít pískovaná. Protože vločky jsou opravdu velmi drobné, bylo za potřebí tento proces – „vyloupání grafiky vloček“ zvládnout s pomocí pinzety. I přes značnou náročnost se podařilo dostát představě investora, a to ve špičkové kvalitě provedení,“ vysvětluje dále pan Petr Paksi.

Stylovy_vstup_do_kryokomory_zajistuji_celosklenene_dvere_planibel_bronz_s_piskovanym_motivem_vlocek_fot

…TO JE ALE SÍLA

…ale jen z hlediska míry estetického zážitku. Skleněné prvky, kterých je v centru celkem 90 metrů čtverečních, jsou použity v různých sílách, tak jak vyžaduje bezpečnost provozu a stavební normy: v případě celoskleněného zábradlí a balustrády je síla skla 12 mm, u celoskleněných stěn je to 10 mm a dveře mají sílu skla 8 mm. I z tohoto důvodu jsou skleněné prvky oproti pevným zděným příčkám rozhodně daleko vzdušnějším řešením.

SVĚTLO DĚLÁ DOJEM

Vyniknout sklu, řemeslnému umu v oblasti nábytku – např. stylovým židličkám značky TON a špičkově technologicky zvládnutým obkladům stěn, sněhově bílé dlažbě či luxusním obkladům… dává světlo. „Právě téma osvětlení bývá v konceptu interiéru často opomíjeno. To je ale velká chyba, protože právě světlo se podílí značnou měrou na celkovém dojmu z interiéru a pomáhá zdůraznit krásu použitých materiálů. V komplexu jsme použili bodová světla zabudovaná do podhledů, která přinášejí do prostorů příjemné bílé světlo. Pro efekt jsme v některých místnostech využili kouzlo LED diodových pásků v modrém zabarvení, které ještě umocní celkový pocit klidu, pohody, kterým Medical & Wellness centrum Harmony vládne,“ říká závěrem pan Jiří Veselý ze společnosti Hanák nábytek, a.s., která je autorem a dodavatelem interiérového zařízení centra.

Společnost „J.A.P.“ spol. s r. o.

Přerovská společnost J.A.P. působí na českém trhu již od roku 1991. Její filozofií je dodávat na trh stavební kovové prvky vysoké kvality s nápaditým designem, za přijatelnou cenu. Svým zákazníkům nabízí celoskleněné produkty, včetně designového Grafoskla, stavební pouzdra pro zasouvací dveře, ucelenou nabídku posuvných systémů po stěně, stahovací schody, včetně jejich protipožární a zateplené úpravy, interiérová a exteriérová točitá, segmentová a bočnicová schodiště, nerezové zábradlí. Svoji obchodní politiku směřuje jak na tuzemský, tak zahraniční trh.
Bližší informace na www.japcz.cz nebo www.sklo-jap.cz 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: J.A.P.