ijournal.cz

Nejnovější román spisovatele Štěpána Šimka s názvem Krása bezvýznamnosti

red Zdroj: archiv autora 15.6.2017 Knihy

V čem spočívá krása bezvýznamnosti? Kdy se cítíme bezvýznamně a kdy naopak krásně? 

Krasa_bezvyznamnostiSYNOPSE:
V přítomném okamžiku si člověk nevšimne, že se okolo něj chvějí dějiny, události, které ovlivní chod světa na tisíce let. Jak by mohl. Prolínají se tu, s jeho vlastním, osudy těch druhých, těch, co žijí s ním a ti jsou si před osudem rovni. Ano, mohou být tady a teď slavnější, mocnější, bohatší, ale kdo rozsoudí, který z nich hrál dobře svoji roli. Jen oni sami. A na druhé straně čas…
Dva plnohodnotné a zdánlivě nesouvisející napínavé příběhy. Jeden z dob starověkého Říma, viděný očima mocných, kteří otáčeli kormidlem dějin. A druhý ze současnosti, jehož ústřední postavou je spisovatel obviněný z vraždy obchodníka v košer obchodě. Oba příběhy jsou určeny těm, kdož se cítí bezvýznamnými, a přesto mohou změnit svět. Čtenáře donutí uvědomit si nerovný běh času, jež se z pohledu člověka bojujícího o spravedlnost a o vlastní život – tedy o všechno – zdá neúprosný a krutý, z pohledu lidstva a dějin je to však jen malichernost, vše má totiž někde svůj počátek a vše se neustále prolíná. Nalezne hrdina pravdu a smíření?

RECENZE:
Knihu tvoří dva plnohodnotné a zdánlivě nesouvisející napínavé příběhy. Jeden z dob starověkého Říma, viděný očima mocných, kteří tvořili dějiny. A druhý ze současnosti, jehož ústřední postavou je spisovatel obviněný z vraždy obchodníka v košer obchodě. Připomíná mi to svým paradigmatem dobré severské detektivky, ale vše vyzní uvěřitelně a reálně, ačkoli se dějová linka vraždy v košer obchodě odehrává částečně v Čechách a hrdiny zavede až do Lisabonu.
Kniha má spoustu zajímavých myšlenek, nad kterými doposud přemýšlím. A je psaná nádherně. Jazyk je příjemně stručný a výstižný, a přesto jsem při čtení rukopisu doslova cítila, jak to voní v Římě a jak se cítí lidé, kteří v té době žijí. Ten pocit při čtení, kdy máte také zaprášené nohy z dlouhých cest, je Vám horko na slunci… Ten vánek v dlouhých bílých závěsech v atriích… Je cítit strach vedených na popraviště i těch, kteří jsou sice na výsluní, ale to bylo v té době vrtkavé… U druhého příběhu zas bylo cítit napětí v boji o svobodu smíšené se zoufalstvím z bezmoci…

AUTOR:
Štěpán Šimek se narodil v Plzni 2. 4. 1971, nyní žije s rodinou u Prahy. Krása bezvýznamnosti je jeho třetím románem. V obou předchozích spojil lásku k cestování, dobrému jídlu a k ženám do napínavých příběhů odehrávajících se pod horkým africkým sluncem – Tak si nestěžuj… (2014) – a ve slunné Itálii – Padnout vzhůru (2015). 

Stepan_Simek_02Stepan_Simek_01

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: archiv autora