ijournal.cz

Nebojte se využívat elektronické komunikace s lékařem

red Zdroj: 2.9.2015 Koktejl

Z posledních průzkumů vyplývá, že až 86 procent lidí si myslí, že ke svému lékaři často jezdí zbytečně. Osobní objednávání, osobní vyzvednutí receptu nebo zjišťování výsledků z vyšetření, to všechno zabere hodně času. Přitom se těmto často zbytečným situacím můžete vyhnout a řešit podobné úkony elektronicky. Výhody elektronické komunikace, která se začíná v Čechách postupně rozšiřovat, však stále spousta lidí nevyužívá. Nejčastěji přetrvávají obavy z nových metod nebo lidé často vůbec netuší, že jejich lékař elektronickou komunikaci umožňuje. Jaké výhody vlastně přináší a proč se jí nemusíte bát?

                                       Přinášíme 4 tipy, které vám ušetří čas, peníze a hlavně nervy


Neúspěšnému volání k lékaři odzvonilo

Objednávání k lékaři po telefonu známe všichni a málokomu z nás se to podaří napoprvé. Většinou musíme absolvovat dlouhý proces neustálého vytáčení telefonní čísla a potýkáme se s tím, že je linka buď nepřetržitě obsazená, nebo to zkrátka nikdo nebere. Pokud váš lékař využívá moderní řešení, můžete si ušetřit čas a objednat se online na svém počítači. Nemusíte zdlouhavě ladit termíny se sestrou. Jejich dostupnost přehledně uvidíte a sami si vyberete, který je pro vás optimální. Navíc se lze online objednat i mimo ordinační dobu, nejste tedy svázaní žádným časovým intervalem.

doctor

Vaši diagnózu už neuslyší celé osazenstvo čekárny

S lékařem můžete online snadno prokonzultovat i svůj zdravotní stav. „Lidé se často obávají, aby se k jejich soukromým údajům nedostal nikdo další a systém byl proti tomu dobře zabezpečený. O to však nemusí mít vůbec strach,“ uvádí Lenka Volfová, Head of Marketing z CompuGroup Medical ČR, a pokračuje: „Výměna zdravotnických dat probíhá přes zabezpečený systém, který zaručí, že se informace dostaví přesně tam, kam mají, a nikdo další je nemá šanci získat.“ Naopak v celé řadě čekáren ordinací často slyšíte i za dveřmi, co si pacient se svým lékařem povídá. Elektronická komunikace tak nabízí podstatně privátnější způsob řešení potíží.

Zdravotní záznamy na jednom místě pod kontrolou

Stejně jako rádi spravujeme svoje finance v internetovém bankovnictví, tak i k výsledkům z vyšetření a ke zdravotnickým zprávám můžeme mít přístup kdykoliv. Dají se tak opět poměrně snadno omezit dlouhé telefonáty do ordinace či dokonce osobní návštěvy. I lékař je jen člověk, který nezvládne dělat spoustu věcí najednou. „Rozšiřování elektronické komunikace nepřináší výhody jen pacientům, ale samozřejmě i lékařům,“ vysvětluje Volfová a doplňuje: „Lidem je nepříjemné, když doktor v jejich přítomnosti zvedá telefon ostatním pacientům a rozebírá s nimi rozsáhle například výsledky vyšetření, čímž se návštěva o dost prodlužuje. Online řešením se tyto situaci eliminují.“

Už nemusíte běhat každý měsíc pro recept do ordinace

Mezi jednu z dalších nesporných výhod online komunikace s lékařem patří elektronický recept. Lékař, který vám léky předepisuje, navíc v systému vidí, které léky užíváte, a může si zkontrolovat, jestli vám kombinace přípravků nezpůsobí zdravotní potíže nebo jestli nehrozí předávkování. V případě, že se s něčím léčíte chronicky jako například alergik, ušetříte i mnoho návštěv u doktora. V těchto případech totiž většinou k lékaři vůbec nemusíte. „Chcete-li se ušetřit čas a nevíte, jestli elektronické recepty váš doktor umožňuje, nebojte se ho zeptat,“ doporučuje Volfová.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red