ijournal.cz

Nárůst spotřeby potravinových doplňků bez škodlivých přídavných látek pokračuje napříč Evropou

red Zdroj: Terranova / SanuMedica 9.11.2017 Krása a zdraví

Z mnoha různých důvodů není možné dodat organismu všechny živiny stravou. Zvýšená potřeba mikroživin často vyplývá z chudého a monotónního jídelníčku, ze stresu či nejrůznějších zejména chronických onemocnění a mnoho dalších důvodů. V posledních dvaceti letech došlo celosvětově k velkému nárůstu prodejů potravinových doplňků stravy. Hlavní příčinou je zvýšený zájem o zdravou stravu a životní styl. Dle studie společnosti Euromonitor jen do roku 2020 se v Evropě očekává průměrný nárůst až o 7,9 % v prodeji vitamínů a potravinových doplňků. Pro 62 % zákazníků napříč Evropou je navíc důležité, zda vitamínové doplňky obsahují škodlivé přídavné látky a plnidla. Terranova, výrobce 100% přírodních vitamínů z Velké Británie, přichází zcela změnit přístup k potravinovým doplňkům v České republice. Terranova
je jednou z mála firem na světě, jejíž produkty jsou vhodné jak pro vegetariány, tak i pro vegany a to včetně vitamínu D3, kyseliny dokosahexaenové (DHA) a probiotik.

B-COMPLEX WITH VITAMIN C 50 GREEN CHILD LIVING MULTIVITAMIN 
Produkty Terranova jsou 100% z rostlinných zdrojů a 100% bez přídatných látek. Neobsahují žádná plnidla, konzervační látky, barviva nebo další přídavné látky. Vitamíny obsahují speciální komplex Magnifood, který mnoho let vyvíjel Stephen Terrass, jeden ze světově nejuznávanějších specialistů na potravinové doplňky a biochemii rostlin, autor mnoha knih a lektor na světových fórech. Magnifood je vyráběn z lyofilizovaných (mrazem sušených) a v přirozeném prostředí rostoucích rostlin, ekologicky pěstovaných bez použití chemie. Do výrobků Terranova je přidáván právě namísto škodlivých přídavných látek. Vzájemná synergie mikroživin a ingrediencí obsažených v Magnifood komplexu zvyšuje biologickou a klinickou účinnost doplňků stravy. Výsledným efektem je pak ten nejlepší fyziologický účinek, kdy je každá stopová živina v lidském těle účinně absorbována, distribuována, metabolizována a beze zbytku využita. Terranova vychází z faktu, že žádná stopová živina (mikroživina) nemůže fungovat samostatně. Naopak musí být součástí mnoha interakcí s enzymy a dalšími živinami tak, jak je tomu v přírodě. Magnifood komplex maximalizuje účinnost potravinových doplňků. Všechny produkty Terranova jsou založeny na holistických principech a vědeckých poznatcích a představují nový trend ve vývoji potravinových doplňků.

Základní složkou Magnifood komplexu jsou stabilizované rýžové otruby doplněné o unikátní směs dalších mrazem sušených rostlin, která je pro každý produkt jiná. Rýžové otruby jsou jednou z nejvýživnějších potravin na naší planetě. Obsahují bílkoviny, komplexní uhlohydráty, hořčík, vitamín E a jeho izomery, vitamíny skupiny B, vlákninu a esenciální mastné kyseliny. Kromě toho obsahují více než 100 různých antioxidačních sloučenin. Rýžové otruby obsahují také koenzym Q10 a enzym – superoxid dismutáza, který je zodpovědný za ochranu buněk před oxidačním stresem. Díky speciálnímu způsobu stabilizace je obsah všech potřebných živin v otrubách maximálně zachován.

Proč některé potravinové doplňky nefungují?

Měli jste někdy pocit, že vitamíny z aktuální nabídky vám vůbec nepomáhají? Důvodů je několik. Patří mezi ně mimo jiné fakt, že nefungují na bázi přírodních biochemických reakcí, tělo je tedy snadno vyloučí. Často může optimální využití vitamínu či minerálu ztížit jeho forma a tím jeho bio-dostupnost v těle. Díky nejnovějším výzkumům víme, že některé formy vitamínů jsou účinnější a pro tělo lépe využitelné, než jiné. Například kyselina listová, která je doporučovaná těhotným ženám a ženám, které se snaží otěhotnět nejúčinnější a nejbezpečnější v methylátové formě. Vitamín D je dalším příkladem, který je v běžně dostupných produktech často ve formě D2, která se v těle následně metabolizuje, aby se stala vitamínem D3. Pro tělo je mnohem efektivnější získat D3 formu přímo z potravinového doplňku.

Dalším důvodem pro nízkou efektivitu některých produktů je také fakt, že neobsahují potřebné metabolické ko-faktory pro správné vstřebávání. Navíc často obsahují aditiva, která zatěžují organismus a mají negativní vedlejší účinky. 

Jak to vyřešit?

Potraviny by měly být vždy a za všech okolností výchozím bodem pro získávání našich živin. Výzkum ale naznačuje, že ani ta nejlepší dostupná strava nemůže poskytnout všechny nezbytné živiny v množstvích, které jsou nutné pro optimální zdraví a optimální prevenci před zdravotními problémy a nemocemi ovlivňujícími velké procento nejen české populace. Pokud chceme snížit riziko degenerativních onemocnění a zdravotních problémů, které jsou v dnešní Evropě převládající, pak výzkumy přiznávají, že je potřeba organizmu dodávat alespoň minimální množství některých živin ve formě potravinových doplňků. Rodíme se s rodinnou genetickou zátěží a přicházíme na svět plný stresu, znečištění, jíme potravu, která je díky způsobu Michaela_Carterpěstování a zpracování zbavena mnoha živin a pak žijeme příliš rychlým tempem života. Naštěstí existuje řešení. Na trhu existuje celá řada doplňků stravy a superfoods, jenž nám mohou sloužit jako účinná obrana proti škodlivým účinkům moderního životního stylu a stresu dnešní doby.

Výběr správného doplňku je mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud si chceme koupit například zinek, nekupujeme si jen zinek, ale potřebujeme spolu s ním ko-faktory, enzymy a minerály, antioxidanty, tuky, které spolupracují se zinkem, a které pomáhají jeho vstřebání a metabolizaci v těle. Bez nich zinek podporuje nežádoucí oxidaci v těle a je pro tělo hůře využitelný,“ říká Michaela Carter, terapeutka Kliniky integrativní medicíny SanuMedica.

Klíčem je synergie

Aby bylo možné co nejlépe využít výživové doplňky (nebo dokonce i výživné látky v potravinách), je nezbytné dosáhnout vysokého stavu synergie v těle. Synergie nastává, když interakce mezi sloučeninami vytváří účinky, které jsou větší než kombinované individuální účinky každého z nich,“ říká Stephen Terrass, autor světově unikátního komplexu Magnifood. K zajištění optimálního účinku musí být každý vitamín, minerál nebo jakákoli jiná živina účinně absorbována, distribuována, metabolizována a využita. Musí se podílet také na širokém spektru synergických interakcí s enzymy, ko-faktory, jinými živinami apod. Protože existují faktory jakými je genetika, strava, životní styl, pohlaví, věk a stres, které ovlivňují schopnost těla vytvářet vysokou úroveň synergie, může se účinnost doplňku výrazně lišit člověk od člověka. Z tohoto důvodu je účinnější užívat výživový doplněk vytvořený s přihlédnutím k synergickému působení, než spoléhat na tělo, aby poskytlo optimální prostředí pro fungování doplňku.

Jak vybrat správné výživové doplňky, které budou opravdu fungovat? Potřebujeme splnit následující podmínky:

 • Vitamíny a minerály musí být zastoupeny v účinných dávkách.
 • Vitamíny a minerály by měly být v aktivních formách, které jsou lehce vstřebatelné       a tělo je schopno je lépe využít. Mnoho výrobců používá levné, neaktivní formy, které se složitě vstřebávají.
 • Kvalitní doplňky by měly obsahovat rovněž stopové prvky minerálů.
 • Důležitý je i obsah biologicky aktivních látek, které jsou nezbytné pro biochemické procesy v těle.
 • Neměly by obsahovat škodlivé přídatné látky, cukr, sladidla nebo konzervační látky.
 • Oproti tomu bychom v nich měli naleznout také další ingredience, které vytvářejí příznivé podmínky pro lepší absorpci v trávicím traktu.

Jako naturopatka ve své praxi používám bylinné preparáty a potravinové doplňky ke kompenzaci mnoha chronických onemocnění,“ říká Michaela Carter z kliniky integrativní medicíny SanuMedica. „Dlouhodobě jsem na trhu hledala takové, které by naplňovaly vysoké standardy vstřebatelnosti, množství účinných látek a produkty, které by oslabené tělo nezatěžovaly zbytečně přidanými chemickými látkami. Rozhodla jsem se najít takovou značku, která by tyto podmínky splňovala a v mnohém je ještě převyšovala a zároveň byla přístupná všem. Terranova byla proto jasnou volbou,“ dodává Carter.

LIFE DRINK 227gCo je pro lidi důležité při nákupu potravinových doplňků?

Podle průzkumu Euromonitor z letošního června lidi nejvíce zajímá, zda doplněk obsahuje přídatné látky a konzervanty (62 %), na druhém místě lidé hodnotí fakt, zda jsou doplňky z rostlinných zdrojů (48 %). Třetí místo drží, co nejnižší či žádný obsah alergenů (47 %).

A jak si stojí Česká republika v užívání potravinových doplňků ve srovnání s evropskými státy?

Podle výzkumu srovnávajícího utracené peníze zákazníků za potravinové doplňky v jednotlivých zemích Evropy je v čele tabulky suverénně Itálie s 1 424,2 mio Eur (za rok 2015). Česká republika je s 84,7 mio Eur za stejné období na 17. místě. Před námi jsou i země jako Maďarsko či Turecko. Za námi najdeme např. Rakousko či Řecko. V následující tabulce najdete nejenom kompletní výsledky za rok 2015, ale také prognózu do roku 2020, která téměř všude počítá s obrovskými nárůsty, včetně České republiky. Pokud bychom ale brali v potaz velikost populace v jednotlivých státech, tabulka by se nám malinko změnila. Česká republika by poklesla na 18. místo a přední pozice by obsadily severské země Finsko a Norsko, poté Itálie a Švédsko. Turecko by naopak skončilo na poslední příčce. V přepočtu na koruny na jednoho občana včetně kojenců utratí Češi ročně za vitamíny a potravinové doplňky 208 Kč, v roce 2020 se předpokládá nárůst na 238 Kč. U Finska a Norska se tato částka pohybuje okolo 1000 Kč na osobu včetně kojenců.


Fakta

Stephen Terrass (Zakladatel a majitel společnosti Terranova)

S výrobou potravinových doplňků má obrovské zkušenosti, během 34 let v tomto oboru působil např. v pozici technického ředitele britské pobočky předního světového výrobce doplňků výživy. Uvědomil si však, že už nechce být součástí systému, který nabízí lidem předražené tablety s koncentrovanými mikroživinami a vysoký obsahem často škodlivých přidaných látek. Proto využil všechny své poznatky a vyvinul doplňky stravy, které jsou opravdu přírodní a fungují. Stephen je častým hostujícím lektorem na mezimárodních konferencích o potravinových doplňcíh a přírodní medicíně, přednáší na vysokých školách studetům, Je průkopníkem nového směru ve vývoji a produkci potravinových doplňků 21. století. Autor osmi knih o působení a využití stravy, bylin, vitamínů a dalších potravinových doplňků ve snaze o zachování zdraví a v léčbě řady civilizačních onemocnění. Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků.

Stephen_Terras 

Produkty Terranova

Neobsahují žádné škodlivé přísady. Všechny bez výjimky jsou vhodné pro vegany a vegetariány, obsahují aktivní živiny nejvyšší kvality, nejvýznamnější pro-biotické kmeny a samozřejmě Magnifood komplex. Při vývoji Magnifood komplexu se Stephen snažil spojit moderní fytoterapii podporovanou vědeckými poznatky s funkční medicínou, tisíciletými znalostmi východních lékařských systémů a lidovým léčitelstvím. Magnifood je inovace v bio synergii potravinových doplňků k dosažení:

 • zlepšené vstřebatelnosti
 • zlepšené bio-dostupnosti
 • zlepšené distribuce živin v těle
 • zlepšeného metabolismu
 • zlepšené využitelnosti
 • zlepšené synergické interaktivity
 • zlepšené výživové hodnoty
 • zvýšené efektivity produktu

Terranova pro Českou republiku zahrnuje řadu vitamínů, minerálů a potravinových doplňků stravy, mezi něž patří B-komplex s vitamínem C proti únavě, Magnesium komplex pro správnou funkci svalů, Komplex železa proti anémii, Komplex na podporu jater, preparáty jak pro těhotné Prenatální multivitaminový komplex, tak pro ženy v menopauze Synergie pro ženy. Nezapomíná ani na doplňky stravy pro naše nejmenší.Terranova vyplňuje díru eticky vyráběných vitamínů a minerálů na trhu potravinových doplňků pro děti. Terranova nepodceňuje děti a jejich zdraví.  Dětská řada vitamínů je v kapslích, které se dají v případě potřeby jednoduše vysypat do snídaňové kaše nebo jogurtu, jsou bez přidaného cukru a jiných aditiv. V tuto chvíli dětská řada vitamínů obsahuje multivitamín, vitamín D3 a probiotika.

Celkem na český trh přichází 26 hlavních produktů, další budou představeny na počátku příštího roku. Distributorem produktů Terranova je společnost SanuMedica, v prodeji jsou výhradně v síti Profimed.

 

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Terranova / SanuMedica