ijournal.cz

Když vás trápí zažívání, dejte si zázvor

red Zdroj: www.antimetil.cz 14.4.2019 Krása a zdraví


image_photo_zazivani
Každý z nás si v jídle občas zahřeší. A o Velikonocích nejsou takové situace vůbec ničím výjimečné. Dopřáváme si pečené maso, pochoutky z vajec i sladkosti v podobě mazanců a další dobroty. Dost možná skončí vaše hostina pálením žáhy, nepříjemným pocitem plnosti či nadýmáním.

Pocit těžkosti po jídle, nevolnost, tlak v oblasti žaludku, nadýmání, plynatost nebo nechutenství – to vše jsou příznaky poruchy trávení, které odborníci shrnují slovem dyspepsie. Tyto problémy znepříjemňují život stále většímu počtu lidí a lze ji považovat za určitou daň stresujícímu životnímu stylu a nezdravému stravování.

Slinivka v akci

Každé tučnější a sytější jídlo, kterých tradiční česká kuchyně nabízí víc než dost, je pro náš trávicí systém zátěží. Po hodování přichází na řadu slinivka břišní, která má za úkol rychle uvolnit ze svých rezerv důležité trávicí enzymy. Jde o chemické látky, které štěpí sacharidy, tuky a bílkoviny na jednodušší složky tak, aby mohly být v organizmu dále využity. Schopnost slinivky tyto enzymy „vyrábět“ a v případě potřeby rychle uvolňovat, je dána do jisté míry geneticky, ale hodně záleží na našem životním stylu. Někdo má lepší trávení a druhý je trochu „choulostivější na žaludek“. Pokud to s dobrotami přeháníme, náš trávicí trakt tímto způsobem opakovaně zatěžujeme a koleduje si o zdravotní problémy.

Pomoc z přírody

Přirozeným pomocníkem pro zmírnění žaludečních obtíží jsou bylinky. Skvělá je máta fenykl, které si můžete dopřát v podobě čaje. Málokdo ví, že účinnou pomoc nabízí také zázvor. Tato léčivá rostlina je už od pradávna známá svými příznivými vlivy na potíže s trávením. Obsahuje totiž látky zvané gingeroly, pro které je tradičně známo, že stimulují tvorbu slin a žaludečních šťáv a žluče, a tím mohou příznivě působit na činnost trávící soustavy. Pokud nemáte rádi zázvor pro jeho štiplavou chuť, můžete jej užívat i v podobě doplňku stravy Antimetil®. Doporučujeme jej užívat právě v případě přejedení či jiného narušení stravovacích návyků během svátků. Klinické studie ukazují, že pro dosažní skutečného účinku je zapotřebí použít množství odpovídající 1000 mg zázvorového prášku, což přesně zajišťují 2 tablety Antimetilu. Díky standardizovanému obsahu zázvoru v každé tabletě Antimetilu totiž přesně víte, kolik zázvoru a gingerolů užíváte. Na rozdíl od různých chemických preparátů je navíc vhodný také pro těhotné a děti již od 3 let. Koupíte jej volně v lékárnách za doporučenou cenu 119 Kč.


Potížím raději předcházejte

Chcete-li nepříjemným problémům předejít, nejezte smažené, tučné a příliš kořeněné pokrmy a kyselá jídla. Špatně stravitelné jsou také některé druhy syrové zeleniny, jako je například cibule, křen, ředkvičky či okurky. Omezte také alkohol, protože zvyšuje kyselost žaludku. Šumivé nápoje zase způsobují větry a káva žaludek zbytečně dráždí. Svou roli hraje i množství jídla, na kterém si pochutnáte a to, v jakém stavu se vaše trávicí soustava nachází. Zamyslete se nejen nad tím, čím se krmíte, ale také kolik toho sníte a jakým způsobem. K obtížím přispívá stres, nedostatečné rozžvýkání potravy, spěch při jídle nebo dlouhé přestávky mezi jídly. Negativní vliv má také nikotin, který zbytečně zvyšuje množství vylučované žaludeční kyseliny. Pokud vás trápí žaludeční potíže delší dobu a opakovaně, vyhledejte raději lékaře.

Více na www.antimetil.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.antimetil.cz