Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Neděle, 24.Březen 2019
ijournal.cz

Jsou hranice, které překročíš jen jednou. Čára: film Petra Bebjaka v kinech od 26.10.

red Zdroj: Bontonfilm 9.10.2017 Film

Adam Krajňák je otcem rodiny a zároveň také hlavou pohraniční kriminální skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety. V tomto okruhu nejbližších zastává nenahraditelnou roli starajícího se důvěrníka, ale také zásadového a nekompromisního vůdce, jemuž v rozhodujících okamžicích nechybí sebevědomí a temperament. Klidný souběh obou prolínajících se světů se však se vzrůstající nervozitou, obklopující nejistou budoucnost s nově budovanou hranicí schengenského prostoru, začíná pomalu otřásat. A když pak jedna z pašeráckých dodávek ztroskotá, spustí se nezastavitelná lavina konsekvencí, během níž bude muset Krajňák zpochybnit své vlastní mezníky, které dosud nechtěl překročit. Režie Petra Bebjaka vnáší do kriminálního námětu s prvky thrilleru nakažlivou jiskru, která jej na míle vzdaluje od pouhé žánrové zábavy, a odhaluje univerzální lidský příběh zasazený do prostředí, kde se prolínají kultury, zvyky i individuální osudy.

                                                      
                                                            ROZHOVOR s PETREM BEBJAKEM, režisérem filmu

Co Vás přesvědčilo, abyste si řekli, že do tohoto projektu půjdete?

Příběh. Jeho způsob vyprávění, místo kde se děj odehrává a samozřejmě lidé. Lidé, kteří stojí za celým projektem a lidé-postavy, o kterých náš film je.

Jaká byla Vaše představa o filmu na začátku natáčení a jak jste spokojen s tím, jak se Vám podařilo ji naplnit?

Výroba filmu je tvůrčí, týmový proces hledání a zkoušení. I když je režisér ten, kdo odpovídá za celkový umělecký dojem filmu, každá jedna složka ovlivňuje jeho práci. Už samotný scénář procházel velkými změnami. Hledal se způsob vyprávění filmu – jako vzájemně poskládat a propojit jednotlivé linky tak, aby vznikl fungující příběh. A to je jen základní kámen potřebný pro natáčení. V jeho samotném průběhu se scénář nadále vyvíjí a upravuje podle samotné realizace. Ovlivňují ho další okolnosti – výběr lokací, výběr herců, nové podněty a nápady, které přicházejí už během natáčení. Vznik filmu je jakoby živý organismus, který se postupně vyvíjí a roste až do finální podoby. Ještě i fáze postprodukce významně zasahuje do celkového výsledku, který následně diváci vidí na plátně.

Takže mezi prvním přečtením scénáře a jeho finálním výsledkem je obrovský rozdíl. Rovněž mezi mou prvotní představou a výsledkem – ovšem jen v tom dobrém slova smyslu. Ten výsledek je poznamenán těmi nejkreativnějšími nápady a lidmi, které jsem měl po celou dobu tvorby kolem sebe.

A jestli jsem spokojený? Ano, protože jsme do tohoto filmu dali všechno to dobré, co v nás bylo.

Jak ovlivnilo prostředí slovensko-ukrajinského pohraničí, ve kterém se děj filmu odehrává a kde se i jeho velká část natáčela, na Vás, a tedy i na konečné ztvárnění filmu?

režisérUž samotný scénář filmu vychází z vyprávění reálných lidí, kteří žijí v reálném prostředí slovensko-ukrajinské hranice. Zachycuje jejich příběhy, historky, osudy. A už jen tento základní vstup scénáře, dále celé prostředí, lidé v něm žijící, detaily z jejich každodenního života, situace, které jsme zaznamenali během prohlídek a příprav natáčení, architektura, barevná stylizace prostředí, výběr kostýmů, inspirace reálnými postavami – to vše ovlivnilo vznik a vizuální podobu tohoto filmu.

Čím bylo pro Vás prostředí slovensko-ukrajinského pohraničí specifické?

Jistou magií a mystikou. Příroda a soužití s ​​ní je součást každodenního života lidí, kteří žijí v tomto prostředí. Jejich způsob prožívání a soužití. Jejich emočnosť a přátelskost, která se dokáže v momentě změnit na čirou nenávist a vzápětí se vystřídá s absolutní láskou. To vše okořeněné alkoholem a Vy jste najednou svědkem, jak se před vámi vynořuje zajímavý mix postav a postaviček, kterými víte okořenit film.

Na přípravě filmu se podílel smíšený slovensko-ukrajinský štáb. Jak se Vám spolupracovalo s ukrajinskými kolegy?

Byli velmi obětaví a kreativní. Je úžasné sledovat, kolik lidí, a to nejen ukrajinská, ale i slovenská část štábu, věnuje svou energii a talent, aby naplnili Vaše představy a vytvořili film, který nosíte v hlavě.

Podle čeho jste si vybírali herecké obsazení?

Na základě castingu a osobních zkušeností, protože s některými herci jsem už pracoval a opět chtěl pracovat a s některými jsem si zase chtěl vyzkoušet spolupráci. Mnoho vedlejších postav bylo obsazeno na základě castingu. Poprvé jsem měl možnost setkat se osobně s urajinskými herci. Velmi talentovanými. Byla to super zkušenost. Celkem bylo zážitkem mít na place výborných herců – ať už slovenských nebo ukrajinských a vidět je spolu komunikovat, reagovat, inspirovat se.

Znali jste profesionální tým lidí, který pracoval na filmu Čára už předtím, nebo šlo o Vaši první spolupráci?

Mám rád lidi, se kterými častěji spolupracuji – jak profesionály, umělce i jako přátele. Mám rád ten pocit a tu jistotu, že se na ně mohu spolehnout. Ale kromě stálých spolupracovníků – Martin Žiaran, Marek Kráľovský – jsem potkal mnoho nových tváří, mladých filmařů. Bylo pro mě velkým potěšením sledovat, s jakým nadšením a zodpovědností přistupují ke své práci.

Jaká je Vaše nejsilnější vzpomínka z natáčení?

Scouting lokací, protože jsem viděl, v jakých podmínkách dokáží lidé žít a přitom si zachovat humor, nadhled, chuť do života a sílu rodiny.

Proč by se podle Vás měli lidé jít podívat na film Čára?

Protože tam hraje hodně známých a výborných herců v netradičních situacích. Protože hrají velmi zajímavý, emotivní a napínavý příběh. Protože se odehrává v atraktivním prostředí. A protože jsme do toho dali všechno, abychom udělali film, který máme rádi, líbí se nám a věříme, že se bude líbit i divákům.

 

                                                                          ČÁRA – ZÁKLADNÍ INFORMACE

SVĚTOVÁ PREMIÉRA: 3. července 2017 v Hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Čiara (SK) / Čára (CZ) / The Line (ENG)

PRODUKCE: Slovenská republikaCIARA_012

KOPRODUKCE: Ukrajina

ŽÁNR: thriller

FORMÁT: Digital 2D

DÉLKA: 112 minut

ZVUK: 5.1

JAZYKOVÉ VERZE: slovensko-ukrajinskáCIARA_014

ROZPOČET: 1 310 000 EUR

PŘÍSTUPNOST: od 15 let

NATÁČENÍ: únor 2016, srpen – říjen 2016

POČET NATÁČECÍCH DNŮ: 38

DISTRIBUTOŘI: Bontonflm (CZ), Continental Film (SK)

HRAJÍ: Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Andy Hryc, Eugen Libezňuk, Zuzana Fialová, Stanislav Boklan, Rimma Ziubina, Kristína Kanátová, Oleksandr Piskunov, Filip Kaňkovský, Milan Mikulčík, Volodymyr Helyas, Makar Tikhomirov, Vanesa Antovská, Nela Porkertová

REŽIE:                                       Peter Bebjak

NÁMĚT:                                    Wanda Adamík Hrycová

SCÉNÁŘ:                                 Peter Balko

DRAMATURGIE:                   Zuzana Gindl-Tatárová

DRAMATURGICKÁ SPOLUPRÁCE:  Petr Jarchovský, Martin Daniel

KAMERA:                                  Martin Žiaran

MASKY:                                      Michaela Kicková

KOSTÝMY:                                Ján Kocman

ARCHITEKT:                            Václav Novák

ZVUK:                                        Viktor Krivosudský, Peter Gajdoš

HUDBA:                                      Slavo Solovic

STŘIH:                                        Marek Kráľovský

LOKACE:                                    Bratislava a okolie, Starý Hrozenkov, východné Slovensko (Sobrance, Ubľa, Zemplínske Hámre, Tibava), Ukrajina

PRODUCENT:                             Wanda Adamík Hrycová (Wandal Production) SK

KOPRODUCENTI:                     Andrey Yermak (Garnet International Media Group) UA, Tibor Búza (Rozhlas a televízia Slovenska) SK, Mayo Hurajt (Homemedia Production) SK, Martin Kohút (SK)

Vznik filmu finančně                  Audiovizuálny fond SR, Ukrainian State Film Agency,

podpořili:                                    Creative Europe MEDIA, Bratislavský samosprávny kraj

Reklamní partneři:                    Gas Familia, Bittner

Mediální partneři:                      Funrádio, Plus 7 dní, Pluska.sk, VJU.sk, mega&loman, interez, Bigmedia, TASR

KONTAKTY:                               Wandal Production, s.r.o.www.wandal.sk, www.ciara.sk

email: info@wandal.sk,Mikulášska 1/a, 811 01 Bratislava

PR a tiskový servis: MCC Professionals, www.mcc.sk

tel.: +421 2 5341 0085, email: mcc@mcc.sk

 
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Bontonfilm