ijournal.cz

Co spojuje Tomáše Baťu a Muzeum Grévin?

red Zdroj: Muzeum Grévin 29.7.2016 Aktuality a pozvánky, Výstavy

Tomáš Baťa bývá ve světě považován za jednoho z největších Čechů, přesto o něm česká veřejnost ví málo. Letos si navíc připomínáme 140. výročí od jeho narození. A tak Nadace Tomáše Bati tento rok uspořádala road show, jejímž vyvrcholením bude unikátní expozice v pražském Muzeu Grévin. Již od 1. srpna zde budou návštěvníci moci navštívit pověstnou Baťovu kancelář.

???????????????????????????????????????Tomáš Baťa – nenápadný svým původem, avšak výjimečný svou ctižádostí a vírou. Člověk, který věřil, že díky své službě zákazníkovi dokáže obout celý svět. Obyčejný kluk z chudé rodiny, jenž chtěl žít svůj americký sen na Moravě. Svůj sen nakonec nežil sám. Žili jej s ním tisíce dalších, které přesvědčil, že je možné od života žádat víc. Sen Tomáše Bati nás nepřestává fascinovat ani v současnosti a mnozí hledají cesty, jak jej dosáhnout.

Když je těžké přimět lidi přijet do Zlína, přijede Baťa za nimi. Za tímto účelem vznikl projekt Baťa Road Show.  Mrzí nás, že současní lidé ani nemají mnoho možností, jak se s odkazem Bati potkat. Když se jim to ale podaří, jsou nadšení a chtějí se dozvědět více. Baťa už pak pro ně není jen kus historie, ale stává se tak nějak ´jejich´ a začínají se jím inspirovat. Hledali jsme tedy cestu, jak jim ukázat celou šíři aktivit a nadčasovost, která je pro něj typická. Nápad vytvořit jeho mobilní kancelář mne nadchnul. Byla místem, kde vznikala jeho podnikatelská a životní filosofie a mnoho význačných podnětů pro rozvoj nejen firmy,“ uvedl ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev.

Kancelář Tomáše Bati byla poprvé představena při prvomájových oslavách ve vile Tomáše Bati ve Zlíně. Následně navštívila velká a baťovská města v Česku i na Slovensku, putovala tři měsíce a od podzimu bude mít své místo v muzeu voskových figurín Grévin v Praze, kde je možné vidět právě i voskovou sochu Tomáše Bati. Kancelář nabídne doprovodný program pro děti i dospělé. Děti si budou moci vyzkoušet repliky dobových her jako například „baťovské“ člověče nezlob se, či výrobu „skutečné boty“. Návštěvníci se dozvědí zajímavé informace z osobního i profesního života Tomáše Bati a budou si moci prohlédnout například dobové reklamní kampaně společnosti Baťa. Po celou dobu road show je vyhlášena soutěž o nejzajímavější fotografii z kanceláře Tomáše Bati.

V Muzeu Grévin se již naplno rozbíhají přípravy a staví se pověstná Baťova kancelář, která přivítá i svého majitele v podobě voskové sochy. S osobností Tomáše Bati se tam budou moci návštěvníci potkat a seznámit od 1. srpna do 31. října 2016. Ústřední motem výstavy se stalo známé Baťovo heslo „Dnes, ne zítra.“. „Jsme velmi rádi, že můžeme tuto interaktivní výstavu u nás v muzeu přivítat. Dokazuje, že naše muzeum žije, že se zde stále něco děje a že i návštěvníkům, kteří se k nám vracejí, umíme vždy nabídnout něco nového. Součástí budou i zajímavé přednášky o známých i neznámých faktech ze ze života Tomáše Bati. Stačí sledovat naše webové stránky nebo náš Facebook,„uvedla Daniela Pedret, marketingová ředitelka muzea Grévin. „Protože postavu Tomáše Bati zde v muzeu máme a na dobu této výstavy se stane její součástí, nebudu přehánět, když řeknu, že Baťa je zde ve své kanceláři jako živý. Přijďte se přesvědčit,“ doplňuje Pedret.

Muzeum Grévin má k Baťovi blíže než by se na první pohled zdálo a to nejen díky jeho voskové soše. Na stejné adrese kde dnes sídlí muzeum, otevřel Baťa v roce 1934 svůj další obchodní dům v Praze. Baťa od 20. let spolupracoval se známým architektem Josefem Gočárem. Ten společně s projekční kanceláří firmy Baťa realizoval v letech 1933-34 tento nádherným příklad funkcionalistické architektury. Ke kolaudaci došlo až o tři roky později v roce 1937. A už tenkrát se museli vyrovnávat s tím, jak moderní obchodní dům zasadit do historického centra Prahy. I dnes je patrné, že prostorné přízemí s velkými okny sloužilo jako prodejní plochy a výlohy. Fasádu do Celetné ulice zdobí dvě řady úzkých francouzských oken a celý dům tak ladí s okolními barokními domy. Muzeum voskových figurín Grévin tu vítá své návštěvníky od 1. května 2014.

 

VÍCE INFORMACÍ:

WEB:

www.grevin-praha.com

Facebook:

www.facebook.com/GrevinPraha

Instagram:

www.instagram.com/grevinprague/

Youtube:

www.youtube.com/channel/UCoGRrcQBIaCNxYGnNF0LDUg

TripAdvisor:

www.tripadvisor.cz/Attraction_Review-g274707-d6613370-Reviews-Grevin_Praha-Prague_Bohemia.html

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Muzeum Grévin