Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Úterý, 20.Srpen 2019
ijournal.cz

Česká rodinná firma Proxim přechází po pětadvaceti letech z otce na syna

red Zdroj: Proxim sro 6.1.2018 Společnost a osobnosti

Po svém úspěšném pětadvacetiletém působení ve vedení firmy Proxim, předává zdravou a úspěšnou firmu Jan Kroupa starší, bývalý vědecký pracovník výzkumného ústavu, svému synovi Janu Kroupovi mladšímu. Český rodinný podnik, společnost Proxim, je specialistou na výrobu chemických produktů pro domácnost, zahradu nebo potravinářský průmysl. Tyto výrobky jsou vhodné například k ošetření bazénů, jezírek, vířivek, ale i odpadů. Firma Proxim je výrobce kvalitních chemických výrobků šetrných k životnímu prostředí, je vyhledávaným odborníkem a poradcem v péči o vodu, a to nejen v bazénech a jezírkách. Proxim oslavil 25 let na trhu a získal dvě významná ocenění jako rodinný podnik roku. Firma PROXIM uspěla v prestižní soutěži Equa bank Rodinná firma roku 2017, a to hned dvakrát. Získala Cenu veřejnosti a v hodnocení odborné poroty obsadila 3. místo v kategorii malých firem.  

„Firmu předávám s klidným srdcem. Za dobu její existence jsme stáli před řadou mezníků a pokaždé jsme se, jak se zdá, rozhodli správně. I toto své rozhodnutí, stáhnout se z vedení firmy, je myslím, správné,“ uvádí RNDr. Jan Kroupa, CSc. „Syn není v oboru žádným nováčkem, velice úzce léta spolupracujeme a stál i zrodu firmy. Jedná se skutečně o rodinný podnik se vším všudy. Synovou první investicí do firmy byl dárek pod stromečkem, kterým byl los a výhra, kterou za los dostal. Zdá se to až úsměvné, ale tenkrát to byla z dnešního pohledu zanedbatelná částka, ale na tehdejší dobu významná pomoc. To mu bylo 12 let. Od té doby stál i on před mnoha nelehkými rozhodnutími, jako například jeho odložené postdoktorandské studium v USA. Osobně považuji vzdělání za jednu z nejpodstatnějších věcí v životě, v tomto případě jsem ale rád, že se syn vydal cestou pokračování v rodinné tradici. Současné úspěchy firmy považuji za zaslouženou odměnu za čtvrtstoletí intenzivní práce, kdy se nám z malé firmy čtyř společníků podařilo etablovat se na trhu jako zavedený výrobce specializovaný především na chemii pro bazény a zahradní jezírka. Je přitom velmi důležité mít kvalitní zaměstnance. V našem oboru se toho dá strašně moc zkazit. Každý, kdo u nás je, může i malou chybou udělat obrovské škody. Jsem proto rád, že zaměstnanci svou prací pomáhají dalšímu růstu firmy a mohu se na ně spolehnout,“ dodává Jan Kroupa st.  
                                                                                      
FOTO_předávání cen
                                              Zleva: Jan Kroupa mladší a Jan Kroupa starší při předávání cen

„Můj otec je mi velkým vzorem a tak jako já, stál i on před řadou rozhodnutí. Jedním z nich byl například odchod z výzkumného ústavu a přeorientování se na podnikání na poli výroby chemických výrobků,“ uvádí Ing. Jan Kroupa, Ph.D. mladší. „Snažíme se, aby všechno, co máme, bylo vystavěno na dlouhodobých základech. V byznysu proto preferujeme dlouhodobost a spolehlivost, to platí jak pro naše zaměstnance, dodavatele, odběratele, tak i pro naše zákazníky. Chceme dělat to nejlepší a mít konkurenceschopné zboží. Když výrobek uvedeme na trh, stojíme si za ním, víme, co obsahuje. Proto můžeme zákazníkům vždy pečlivě zodpovědět, co kupují, a tím si vytváříme jejich důvěru i do budoucna,“ dodává Jan Kroupa ml.  

Přípravky firmy Proxim se staly díky své vysoké kvalitě oblíbenými i u provozovatelů velkých veřejných bazénů, v lázeňských domech a u majitelů soukromých bazénů nejen Čechách, ale i v řadě zemí celé Evropy. Výroba a distribuce chemických látek a přípravků je nesmírně náročným oborem, zvláště pak tehdy, jsou-li výrobky určeny i pro vyspělé zahraniční trhy. Vysoká kvalita dodávaných výrobků, zajištění náročných legislativních podmínek platících pro výrobu a skladování chemických látek a přípravků, splnění ekologických podmínek, spolehlivost a pružnost dodávek jsou v náročném konkurenčním prostředí samozřejmostí. Situace je o to složitější u menších firem, které musí všechny tyto požadavky splnit při omezeném počtu pracovníků.

Vybudovat z ničeho něco, například úspěšnou a fungující firmu, a to jen díky vlastnímu nadšení a zkušenostem, není vůbec jednoduché. Cílem zakladatelů společnosti PROXIM s.r.o. nebylo rychlé zbohatnutí, ale postupné budování dlouhodobě prosperující firmy v náročné oblasti podnikání-výrobě a distribuci chemických látek a přípravků. Počátkem 90. let byly pro vznik takové firmy relativně příznivé podmínky, neboť stávající výrobci a dodavatelé chemikálií procházeli složitou privatizací a nebyli schopni včas reagovat na požadavky trhu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Proxim sro