ijournal.cz

Celebrity v potravinové sbírce utratily desetitisíce!

red Zdroj: a foto: Tesco 14.11.2016 Celebrity

Babišovi jsou na dietě, Paroubková nastolila jídlo bez lepku!, Adamcovi ví, co je to hlad.

V sobotu 12. listopadu proběhl po celé České republice čtvrtý ročník Národní potravinové sbírky. Jedním z iniciátorů této sbírky je i Tesco, které se letos do sbírky opět hrdě zapojilo, a právě tam utratily desítky tisíc i české celebrity. Mezi velmi štědrými nakupujícími byly Monika Babišová s dcerou Vivian, Markéta Divišová-Fuxová s rodinou, Petra Paroubková s rodinou a manželé Adamcovi s dětmi.

MARKÉTA DIVIŠOVÁ FUXOVÁ

Krátce před porodem dorazila do hypermarketu Tesco na Smíchově Markéta Divišová Fuxová s dcerou Natálkou a manželem Tomášem. „My takové věci podporujeme velmi rádi, pomáhat se má, a tak jsme rádi, že u takové akce můžeme být. Já přímo nesnáším plýtvání potravinami. Vařím tak, aby se nic nevyhazovala, zbývá nám hlavně pečivo, které sušíme a dáváme zvířátkům do lesa. Tatínek je myslivec, takže všechno využije,“ prozradila těhotná Markéta, kterou už za čtrnáct dnů čeká porod. „Nebojím se porodu, ani se nijak zvlášť nepřipravuju. Pokojíček už máme nachystaný, čekáme holčičku, která se bude jmenovat Sára, to vymyslela Natálka,“ svěřila se Markéta, která oproti prvnímu těhotenství, kdy její subtilní postava musela nosit navíc deset kilo, má teď nahoře pouhých pět nebo šest kilogramů. Nijak se nepřejídám, jím, na co mám chuť, ale vlastně nemám žádné těhotenské chutě,“ usmála se druhá vicemiss České republiky 2003.

vicemiss Divišová

PETRA PAROUBKOVÁ

Petra Paroubková, které není jakákoli pomoc druhým cizí, si na nákup vzala pomocnici – dceru Margaritku a sekundoval i manžel Jiří, kterému se díky Petře podařilo shodit pěkných pár kilo. Při potravinové sbírce se však sympatická blondýna zaměřila hlavně na pomoc opuštěným matkám a ženám v azylových domech. Však se také její nákupní vozík až po okraj naplnil především pokrmy pro ty nejmenší: Za kojeneckou výživu, příkrmy a pleny utratila Paroubková deset tisíc korun. „Dnes jsem se rozhodla pomoci maminkám, které nemají takové štěstí a nemohou kojit dlouho, jako jsem mohla já. Manžel mě vtipně říkal, že jsem chodící mlékárna. Nemusela jsem tedy řešit nakupování kojeneckého mléka, vím ale, jak je všechno drahé, a že mnozí rodiče to s financemi mají složité. Vůbec jsem se zde nedívala, kolik co stojí, nepřemýšlela jsem jestli utratím pět nebo deset tisíc,“ řekla Petra, kterou těší, že aspoň takto mohla pomoci. Sama je přísnou zastánkyní zdravé stravy, což potvrdila i dcera Margarita. „Maminka mi k svačince většinou chystá jablko, rajčátko, okurky, papriku a zdravé křupiny pro děti, takže sním všechno, zbytky domů nenosím,“ řekla Margaritka. A maminka její slova potvrdila. „Vyhýbáme se lepku, pečivo se samozřejmě u nás doma taky najde, ale jen chleba, vždyť pečivo se dá nahradit zeleninou. Vím, že když dám Margaritce na výběr pečivo nebo sýr, vybere si sýr,“ přiznala Petra, aniž by tušila, že opodál postává její manžel, který se s velkou radostí spokojeně zakusoval do té nejlepší křupavé bílé housky, která má v sobě lepku na rozdávání. „Tak to vidíte, ale já ho samozřejmě nekontroluju,“ smála se Paroubková a usmíval se i spokojený Paroubek, jenž si očividně po dlouhé době dopřál křupavou houstičku, kterou zřejmě doma jen tak nenajde.

Petra Paroubková s rodinou

MONIKA BABIŠOVÁ

Je to pro ni už jakási nezbytnost. Nechyběla u žádného ročníku a i letos byla nadmíru štědrá. Partnerka ministra financí Monika Babišová nic nepodcenila a rozhodla se, že oproti loňskému roku svůj potravinový dar navýší. „Vzala jsem s sebou dceru Vivian, takže si vezmeme dva vozíky a koupíme jak potraviny, tak i kojenecké výživy a pleny, protože moc dobře vím, že je to důležité. Všichni lidé potřebují jíst, je smutné, že někteří nemají domov a peníze na to, aby si mohli potraviny koupit, proto je pro mě zcela přirozené, že tady jsem a koupíme to my. Nepřemýšlela jsem nad tím, kolik tady nechám, Věděla jsem, že když budeme s dcerou nakupovat obě, zaplatím určitě víc než loni. Vybíraly jsem hlavně to, co je potřebné a navrch jsme přidaly sladkosti,“ vysvětlila Monika, jež u kasy nechala víc než dvanáct tisíc korun. A jak je to se zbytky v domácnosti u ministra financí? „My jeden dojídáme po druhým. Jak Andrej tak já. My jsem tedy pořád všichni na nějakých dietách, respektive jíme velmi dietně a pak jenom čekáme co syn, který jí zcela normálně, nedojí a oba bychom to po něm nejraději dojedli,“ přiznala Monika, která u plotny příliš času netráví. „Moc nevařím, objednáváme si jídlo donáškou domů, kdy si každý objedná, co má rád, takže pak nejsou logicky žádné zbytky,“ dodala Babišová. A jak se na potravinovou sbírku dívá Vivian, šestnáctiletá dcera Moniky Babišové? „Mně se hrozně líbí, že se něco takového děje, vůbec jsem netušila, že taková sbírka je. Jsem ráda, že jsem mohla přijít s mámou. Já jsem nakoupila hlavně čokoládu, na kterou jsem já sama alergická a protože ji nesmím jíst já, tak jsem se rozhodla, že ji alespoň dopřeju druhým.  Lidé sice potřebují rýži a další trvanlivé potraviny, ale občas si musí den zpříjemnit i něčím sladkým. Tak jsem vybírala právě ty sladkosti,“ prozradila ministrova náctiletá dcera, která se netajila tím, že hrozně ráda jí. „Já sice hodně sportuju, jezdím na koni ale i tak si říkám, že bych se měla trochu brzdit v jídle. Z toho, že hrozně ráda jím, pak vyplývá, že nenechávám zbytky, když vidím, že někdo něco doma nedojedl, dojím to já. Koukám i na potraviny v ledničce a když už by mohla skončit doba jejich trvanlivosti, raději to dojím,“ smála se mladičká slečna.

Monika Babišová s dcerou

JANA ADAMCOVÁ

O tom, co je a jak funguje Národní potravinová sbírka ví i desetiletý Daniel a sedmiletá Jasmína Adamcovi. „Sbíráme jídlo, abychom to dali chudým lidem,“ vysvětlila zcela jasně podstatu Národní potravinové sbírky Jasmínka. „My vždy, když jsme u dědy, který zažil dobu komunismu, kdy toho nebylo tolik, slyšíme takové řečnění, jez, dokud můžeš, nebo pokud máš co a máš možnost,“ řekl Daník a přiznal, že momentálně bojuje se sladkostmi. „Snažím se hodně hodně krotit, nevím, co je to držet si linii, a raději bych už to tady dál nerozváděl,“ svěřil se školák, zato se pochlubil, že letošní Vánoce stráví s rodiči a sestrou v Austrálii a na Novém Zélandu. A co s jídlem, které v rodině režiséra a moderátorky zůstane na talíři? „To většinou dojí táta. Ale moc zbytku u nás není,“ přiznal Daniel a dodal. „Táta je takový bezedný koš!“ Na to ale okamžitě zareagoval proslulý režisér Jiří Adamec. „Táta totiž vyrůstal v prostředí, kde nebyl nadbytek. My jsme byli tři kluci, každý dostal kousek chleba, byli jsme v rodině, kde nebylo moc peněz, a tak jsme si to přenesli i do současných životů. My víme, co to je mít hlad, a tak nám pak není zatěžko přispět a celý život hlídat, aby se nic nevyhazovala, i když si samozřejmě teď žijeme v nadbytku,“ uzavřel velmi hezky Jiří Adamce celou sobotní akci.

Adamcovi

Organizátoři měli ambiciózní plán, vybrat o sedmdesát tun potravin víc než v loňském roce, kdy se podařilo nashromáždit celých 230 tun potravin. Podle zájmu zákazníků to vypadalo, že se jim v sobotu jejich sen splnil. Už je jakousi samozřejmostí, že lidí přispívají a mají potravinou sbírku v podvědomí.  Vybrané potraviny, budou prostřednictvím České federace potravinových bank rozděleny lidem v nouzi, ale vaří se z nich třeba i obědy pro děti v dětských domovech nebo se zásobují matky samoživitelky.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: a foto: Tesco